Verdict overview
- worth the money 9.9
- Screen display 9.9
- Touch Screen 8.6
- image quality 8.9
- Battery Duration 9.6
- for playing video games 7.7
Pros
1. Powerful Hexa Core mobile processor
2. Stunning Full HD display
3. Long battery life up to 11 hours
Cons
Incompatible HDD caddy.
Tech specs
| color | Silver |
| card description | Integrated |
| graphics card ram size | 6 GB |
| screen resolution | 1920 x 1080 pixels |
| wireless type | Bluetooth, 802.11ax |
| number of processors | 6 |
| flash memory size | 256 GB |
| computer memory type | DDR4 SDRAM |
| hardware platform | PC |
| max screen resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| ram | 8 GB DDR4 |
| hard drive | 256 GB SSD |
| chipset brand | AMD |
| processor brand | AMD |
| product dimensions | 14.31 x 9.86 x 0.71 inches |
| graphics coprocessor | AMD |
| number of usb 2 0 ports | 1 |
| standing screen display size | 15.6 Inches |
| memory speed | 2400 MHz |
| batteries | 1 Lithium Ion batteries required. included |
| operating system | Windows 10 Home |
| item weight | 3.88 pounds |
| average battery life in hours | 11 Hours |
| optical drive type | No Optical Drive |
| processor | 4 GHz ryzen 5 |
| voltage | 240 Volts |
| number of usb 3 0 ports | 3 |
| power source | Battery Powered |
| item dimensions lxwxh | 14.31 x 9.86 x 0.71 inches |
| hard drive interface | PCIE x 8 |
| hard drive rotational speed | 7200 RPM |

Product Overview
The Acer Aspire 5 A515 45 R1YC is a powerful and reliable laptop for everyday use. With an AMD Ryzen 5 5500U Hexa Core Mobile Processor, 8GB DDR4 onboard memory and 256GB NVMe SSD, this laptop provides plenty of power and storage for all your computing needs. The 15.6 Full HD 1920 x 1080 widescreen LED backlit IPS display provides sharp visuals and vibrant colors. The laptop is also equipped with Wi Fi 6, a backlit keyboard, and up to 11 hours of battery life.
This laptop is perfect for those who want a reliable machine that can handle everyday tasks such as work, school, or streaming movies. It is powered by the AMD Ryzen 5 processor which has enough power to tackle any task you throw at it. The 8GB of DDR4 memory ensures that everything you do runs smoothly without any lag or stuttering. And with 256GB of NVMe SSD storage, youll have plenty of space for all your files and programs. The 15.6 Full HD IPS display provides sharp visuals and vibrant colors so you can enjoy your favorite content in stunning detail.

The laptop comes with several ports including one USB 3.2 Type C Gen 1 port up to 5 Gbps, two USB 3.2 Gen 1 Ports one with Power off Charging , one USB 2.0 Port, one HDMI 2.0 Port with HDCP support, as well as Wi Fi 6 so you can easily connect peripherals or transfer data quickly without having to worry about cables getting in the way. The backlit keyboard allows you to work comfortably even in low light conditions while the 11 hour battery life ensures that you will be able to stay productive throughout the day without having to worry about running out of juice.
The Acer Aspire 5 A515 45 R1YC is an ideal choice for anyone looking for a reliable everyday laptop that wont break the bank but still offers plenty of performance and features for their needs. Whether its work, school, or just browsing the web this laptop has what it takes to get the job done in style. With its powerful processor, generous RAM and storage capacity plus its excellent display this laptop offers great value for money so if youre looking for an affordable machine that packs a punch then this could be just what you need!
Where to buy:
Frequently asked questions
- What type of processor does this laptop have?
- What is the size of the laptops screen?
- How much RAM and storage does this laptop have?
- What type of ports does this laptop have?
- What type of operating system does this laptop have?
The secret behind our reviews
Best Choice Team is your go-to source for curated product recommendations across various categories. Leveraging years of industry experience and advanced AI technology, we analyze data from multiple sources to bring you the most relevant and up-to-date product lists.
Our AI-driven approach allows us to streamline the selection process, ensuring that the products we feature align with current market trends and consumer preferences. We aim to provide content that helps you navigate your purchasing decisions with greater ease.
Users reviews
Show highlight comments
Leave a reply
You can help us improve our product reviews by providing us with your feedback. Please share your thoughts in the section below.



