Verdict overview
- Screen display 9.4
- Touch Screen 7.6
- Battery Duration 7.9
- for playing video games 9.3
Pros
Fastest Intel processor yet
NVIDIA GeForce RTX 3060 Graphics
144Hz refresh rate
Tech specs
| color | Black |
| card description | Dedicated |
| graphics card ram size | 16 GB |
| screen resolution | 1920 x 1080 pixels |
| wireless type | 802.11ax |
| number of processors | 8 |
| flash memory size | 512 |
| computer memory type | DDR4 SDRAM |
| hardware platform | PC |
| max screen resolution | 1920x1080 |
| ram | 16 GB DDR4 |
| hard drive | 512 GB SSD |
| chipset brand | NVIDIA |
| processor brand | Intel |
| product dimensions | 14.31 x 10.04 x 0.9 inches |
| graphics coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| standing screen display size | 15.6 Inches |
| memory speed | 4.6 GHz |
| batteries | 1 Lithium Ion batteries required. included |
| operating system | Windows 10 |
| item weight | 5.51 pounds |
| average battery life in hours | 6 Hours |
| optical drive type | No Optical Drive |
| processor | 4.6 GHz core i7 11800h |
| voltage | 230 Volts |
| number of usb 3 0 ports | 4 |
| power source | Battery Powered |
| item dimensions lxwxh | 14.31 x 10.04 x 0.9 inches |
| hard drive interface | Solid State |

Product Overview
I recently had the pleasure of trying out the Acer Predator Helios 300 PH315 54 760S laptop and I can say without hesitation that it is one of the best gaming laptops I have ever used. This laptop packs an impressive array of features, all designed to enhance your gaming experience.
The laptop comes with an 11th Generation Intel Core i7 11800H processor which delivers super fast performance and 8 cores and 16 threads to make sure you have enough power to handle any task. On top of this, you get a dedicated NVIDIA GeForce RTX 3060 graphics card with 6GB of GDDR6 VRAM to ensure smooth and realistic visuals for your games. Additionally, the 15.6 IPS LED backlit display has a blazing fast 144Hz refresh rate and 3ms Overdrive response time for an incredibly immersive gaming experience.
On top of all this, the laptop also comes with 16GB DDR4 3200MHz memory, 512GB PCIe Gen 4 SSD storage, two PCIe M.2 slots and one 2.5 hard drive bay for plenty of storage space for your games and other files. Additionally, this laptop offers Intel Killer DoubleShot Pro with Ethernet E2600 and Wi Fi 6 AX1650i so you can get the best connection speed possible for your games. In addition, it also features a 5th Generation AeroBlade fan with 89 blades which helps keep the system cool during intense gaming sessions.

Finally, this laptop also offers some great connectivity options including USB 3.2 Gen 2 Type C Thunderbolt 4 and USB Charging , two USB 3.2 Gen 1 ports, HDMI 2.1 with HDCP support, Mini DisplayPort 1.4, Headphone/Speaker/Line out Jack, Ethernet RJ 45 , DC in for AC Adapter and more so you can plug in all your peripherals easily no matter where you are playing from.
Overall, I would highly recommend the Acer Predator Helios 300 PH315 54 760S laptop to anyone who wants a powerful gaming machine that can handle even the most demanding titles on the market today. With its impressive specs and features such as its powerful processor, dedicated graphics card, ample RAM and storage space as well as its excellent connectivity options this laptop is definitely worth considering if you are looking for a reliable gaming rig that won t break the bank!
Frequently asked questions
- What processor does this computer have?
- What kind of graphics does it have?
- What is the display size of the computer?
- How much RAM memory is installed?
- What type of hard drive does this computer have?
The secret behind our reviews
Best Choice Team is your go-to source for curated product recommendations across various categories. Leveraging years of industry experience and advanced AI technology, we analyze data from multiple sources to bring you the most relevant and up-to-date product lists.
Our AI-driven approach allows us to streamline the selection process, ensuring that the products we feature align with current market trends and consumer preferences. We aim to provide content that helps you navigate your purchasing decisions with greater ease.
Users reviews
Show highlight comments
Leave a reply
You can help us improve our product reviews by providing us with your feedback. Please share your thoughts in the section below.



