Pros
Regulation size: Ideal for tournaments.
Fast assembly: Set up in 10 minutes.
Reliable: Durable, consistent bounce.
Cons
Possibility of damage.
Tech specs
| item package dimensions l x w x h | 63 x 57 x 5.5 inches |
| color | 18mm |
| assembly required | No |
| number of items | 1 |
| included components | Table Tennis Table, Easy Net and Post Set, Nuts, Bolts, Bolt Plate, Net & Post Set |
| package weight | 105.69 Kilograms |
| warranty description | Standard 1 Year Manufacturer's Warranty |
| number of players | 4 |
| model year | 2016 |
| base material | Engineered Wood |
| product dimensions | 108L x 60W x 30H |
| item weight | 209 Pounds |
| age range description | Adult |
| suggested users | unisex-adult |
| top material type | Engineered Wood |
| size | 18mm |
| material | Engineered Wood |
| brand name | JOOLA |
| item dimensions lxwxh | 108 x 60 x 30 inches |
| style | 18mm |
| frame material | Metal |
| sport | Table Tennis |

Product Overview
The JOOLA Professional MDF Indoor Table Tennis Table is the perfect choice for anyone looking to play table tennis at home. As the official table brand of US Open and US Nationals Championships, JOOLA offers the highest quality of materials and technology for a tournament level experience. With its 3/4 inch thick MDF multi layer painted surface, this table is thicker than most recreational tables, providing a consistent and reliable ball bounce that s perfect for competitive play.
No longer do you have to worry about lengthy assembly times or frustratingly complex instructions the JOOLA Professional MDF Indoor Table Tennis Table comes 95 pre assembled, and can be set up in just 10 minutes with 8 bolts total. The tournament grade net is also easy to attach with its simple clamp design, ensuring that you can start playing quickly and easily. For added safety during play, transport, and storage, this table features leg height adjusters for a level playing surface and an automatic anti tilting locking device with 4 locking caster wheels per half.

If you don t have access to a partner but still want to get in some practice, then the JOOLA Professional MDF Indoor Table Tennis Table has you covered. Its two piece design allows you to unfold one half while leaving the other vertical for solo playback mode so that you can still enjoy your favorite sport even when alone.
The JOOLA Professional MDF Indoor Table Tennis Table is great for both casual players and professional athletes alike. Its 9x5 foot regulation size makes it perfect for both homes and community centers, while its durable construction ensures lasting quality even after hours of use. Whether you re looking to sharpen your skills or just have some fun with friends and family, the JOOLA Professional MDF Indoor Table Tennis Table will provide an enjoyable experience every time.
Where to buy:
Frequently asked questions
- What is the size of this table tennis table?
- Is assembly required?
- What materials is this table tennis table made of?
- Does this table tennis table come with a net?
- Is this table tennis table suitable for solo use?
The secret behind our reviews
Best Choice Team is your go-to source for curated product recommendations across various categories. Leveraging years of industry experience and advanced AI technology, we analyze data from multiple sources to bring you the most relevant and up-to-date product lists.
Our AI-driven approach allows us to streamline the selection process, ensuring that the products we feature align with current market trends and consumer preferences. We aim to provide content that helps you navigate your purchasing decisions with greater ease.
Users reviews
Show highlight comments
Leave a reply
You can help us improve our product reviews by providing us with your feedback. Please share your thoughts in the section below.



